Łysienie androgenowe mężczyzn – terapia

Łysienie androgenowe to problem wielu naszych pacjentów płci męskiej. Musimy też pamiętać, że łysienie typu androgenowego zdarza się również i u kobiet, choć w dużo późniejszym wieku. Cieszymy się więc, że możemy wzbogacić portfolio naszych zabiegów o terapię dedykowaną właśnie na łysienie androgenowe. Oczywiście zabieg można wykonywać również profilaktycznie w celu poprawy kondycji włosów i skóry głowy, a także brody.

Łysienie androgenowe to choroba, która ma podłoże genetyczne i dotyka ok. 70% mężczyzn po 50 r.ż. oraz 40% kobiet po 70 r.ż. Zdarzają się przypadki występowania tej choroby już w wieku nastoletnim.

Łysienie androgenowe – co to?

Łysienie androgenowe to choroba, która ma podłoże genetyczne i dotyka ok. 70% mężczyzn po 50 r.ż. oraz 40% kobiet po 70 r.ż. Zdarzają się przypadki występowania tej choroby już w wieku nastoletnim. Wśród jego przyczyn wymienia się głównie nadwrażliwość na DHT (pochodna testosteronu), które oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych i z czasem prowadzi do ich zanikania. Inną przyczyną jest nadmierne napięcie skóry głowy. Z kolei nadmierne przetłuszczenie skóry głowy nie jest przyczyną łysienia androgenowego, a jedynie objawem towarzyszącym, podobnie jak cofanie się linii włosów – warto zwrócić na to uwagę szukając pierwszych symptomów schorzenia. Nadmieńmy jeszcze, że stres i palenie papierosów mogą przyspieszyć chorobę – mają niekorzystny wpływ na mieszki włosowe. W tym miejscu warto też wspomnieć o objawach u kobiet – linia włosów nie cofa się, jednak następuje ich większa utrata na szczycie głowy. Jednak schorzenie u kobiet często powiązane jest z problemami natury hormonalnej (zaburzenie równowagi androgenowo-estrogenowej) lub innymi chorobami. Dlatego też rozpatrywane jest jako odmienna jednostka chorobowa.

Łysienie androgenowe u mężczyzn – diagnostyka

Choroba diagnozowana jest według 7-stopniowej skali Hamiltona-Norwooda:

  • Stopień 1 – to naturalna tzw. nastoletnia linia włosów, bez pogłębionych zakoli
  • Stopień 2 – łagodne cofnięcie przedniej linii włosów, delikatne zakola, tzw. dojrzała linia włosów
  • Stopień 3 – pogłębianie zakoli, dalsze cofanie przedniej linii włosów, wczesna faza łysiny
  • Stopień 4 – wyraźnie cofnięta linia włosów, przerzedzenie w części ciemieniowej, pas oddzielający przód od wierzchołka
  • Stopień 5 – pas oddzielający szczyt od części ciemieniowej staje się coraz węższy, widoczne przerzedzenie
  • Stopień 6 – obszary łysienia łączą się w jeden, zwiększa się ich powierzchnia
  • Stopień 7 – włosy są obecne na części potylicznej, na pozostałym obszarzem włosów nie ma albo są bardzo rzadkie
lysienie androgenowe wrocław

W przypadku kobiet stosuje się tzw. skalę Savina

Łysienie androgenowe – wpływ na samopoczucie pacjenta

Niezależnie od przyczyn łysienia androgenowego i tego, której płci dotyka, jest to choroba, która ma ogromny wpływ na psychikę pacjenta i jakość życia. Zawsze towarzyszy jej obniżona pewność siebie, poczucie braku atrakcyjności, niekiedy nawet stany depresyjne i poczucie wykluczenia. Dlatego też należy reagować już na pierwsze zmiany w owłosieniu skóry głowy i zadbać nie tylko o leczenie łysienia, ale także o profilaktykę. Im dalej na skali Hamiltona-Norwooda znajduje się pacjent, tym trudniej jest leczyć przypadłość i mniej jest możliwości działania (w przypadku stopnia 7. jest to już tylko przeszczep włosów).

Łysienie androgenowe – jak możemy pomóc naszym pacjentom?

Kosmetologia i medycyna estetyczna oferują kilka zabiegów, które są dedykowane pacjentom z tym problemem. Należą do nich: karboksyterapia, zabeg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym oraz mezoterapia igłowa preparatami dedykowanymi owłosionej skórze głowy. O tyle, o ile karboksyterapia i zabieg osoczem należą do typowo profilaktycznych, to mezoterapia igłowa specjalistycznymi preparatami ma bardziej dogłębne działanie. W Studiu Estetyki przeprowadzamy zabiegi preparatami do mezoterapii skóry głowy o silnym działaniu, szczególnie dedykowanymi osobom, które zauważają u siebie objawy łysienia androgenowego lub wzmożoną utratę włosów np. wskutek stresu czy osłabienia organizmu. Preparat dobieramy na konsultacji w zależności od stanu skóry głowy i potrzeb pacjenta. Efekty uzyskujemy między innymi dzięki terapii polinukleotydami, które silnie odżywiają mieszki włosowe oraz regenerują skórę głowy. W badaniach klinicznych naukowcy wykazali ich znaczną skuteczność w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn i we wszystkich przypadkach osłabienia kondycji włosów.

Efekty naszych terapii skóry głowy: przeciwdziałanie łysieniu androgenowemu, zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmocnienie kondycji włosów, odżywienie i nawilżenie skóry głowy oraz poprawa jej ukrwienia.

Zapraszamy!