Jeśli zauważyłaś przerzedzenie włosów, straciły na objętości, a na szczotce widzisz ich więcej niż zazwyczaj, masz powód do niepokoju i warto podjąć działanie zawczasu. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące tego problemu i wskazać terapie, jakie możesz podjąć w gabinecie.
Jakie są najpopularniejsze przyczyny wypadania włosów?
Problem nadmiernego wypadania i osłabienia kondycji włosów może dotknąć każdą z nas praktycznie na każdym etapie życia. Kłopoty z nadmiernym wypadaniem włosów związane są najczęściej z zaburzeniem mikrokrążenia, które pociąga za sobą niedotlenienie i niedożywienie cebulek włosowych. Wbrew pozorom, nie jesteś osamotniona w tej sytuacji. Oto najczęściej spotykane powody złej kondycji włosów. Zastanów się, czy możesz się z którymś utożsamić.
1/ Stres
Stres został już zidentyfikowany jako choroba cywilizacyjna, niewiele z nas może powiedzieć, że nie odczuwa go w codziennym życiu. Intensywna praca, natłok obowiązków, problemy osobiste, które trwają zbyt długo, nieuchronnie odbiją się na kondycji włosów.
2/ Dieta
Posiłki spożywane w biegu, źle zbalansowane pożywienie, fast food, diety wegańska czy wegetariańska prowadzona bez dbałości o zawartość odpowiedniej ilości witamin i makroelementów, odchudzanie, jedzenie nieregularne także mają wpływ na jakość włosów. Cynk i selen, witaminy z grupy B: biotyna, ryboflawina (wit. B2), kwas foliowy, kwas pantotenowy; żelazo czy krzem to absolutny must have w dietach sprzyjających naszym włosom. Ponadto Polska została wskazana jako jeden z krajów o niskiej jakości pożywienia w porównaniu do innych krajów europejskich.
3/ Farbowanie
Częste farbowanie włosów, a zwłaszcza ich rozjaśnianie również daje się im we znaki. Prowadzi ono do osłabienia struktury włosów, które stają się łamliwe i mogą wypadać. Farby do włosów zawierają barwniki, które docierają do rdzenia włosa i mogą być odpowiedzialne za uszkodzenia wspomnianej struktury włosa.
4/ Wiek i/lub menopauza
W przypadku kobiet menopauza może odbić się na kondycji włosów. W tym czasie organizm produkuje więcej androgenów, które działają negatywnie na na mieszki włosowe. To powoduje przerzedzenie włosów, które ponadto stają się cienkie. Włosy rosną też wolniej, czyli nie są w stanie w dotychczasowym tempie zastąpić tych, które wypadły. Abstrahując od menopauzy, wraz z wiekiem także pogarsza się kondycja naszych włosów. Zarówno kobiety jak i mężczyzn może dosięgnąć łysienie, analogicznie plackowate oraz androgenowe.
5/ Problemy zdrowotne, np. choroby tarczycy, Hashimoto
W regulacji wzrostu włosa główną rolę, obok hormonów płciowych, odgrywają hormony tarczycy. Pośrednio wpływają one na włosy m. in. poprzez regulację metabolizmu i ilości tlenu, jaka dostaje się do mieszków włosowych. Jak już wspomniałyśmy, problem z nadmiernym wypadaniem włosów najczęściej jest spowodowany niedotlenieniem i niedożywieniem cebulek włosa. Jeśli cierpisz na problemy z tarczycą, twoje włosy także mogą wykazywać cechy osłabienia i nadmiernie wypadać. Przy nadczynności tarczycy włosy stają się cienkie i nadmiernie wypadają. Z kolei przy niedoczynności tarczycy skraca się etapu telogenu* w fazie wzrostu włosa, w której to fazie znajduje się w przybliżeniu 80% włosów u chorych. Dla porównania osoba nie mająca problemów z tarczycą, ma statystycznie jedynie ok. 10% włosów w tej fazie. Dlatego też można zaobserwować gwałtowną utratę dużej ilości włosów.
* Telogen – jedna z trzech faz cyklu wzrostu włosa, w której włosy stają się słabsze i przestają rosnąć, a na koniec tej fazy wypadają. U zdrowej osoby faza telogenu trwa 2–4 miesiące. Dla porównania faza wzrostu włosa (anagen) trwa 4–6 lat.
6/ Łupież
Nadczynność gruczołów łojowych na owłosionej skórze głowy może przejść w stan zapalny i spowodować wypadanie włosów. Łupież, zwłaszcza tłusty może powodować wypadanie włosów i zahamowanie ich wzrostu, a niekiedy nawet być przyczyną łysienia.
6/ Pogoda
Przesilenia wiosenne i zimowe często idą w parze z okresowym pogorszeniem kondycji włosów. Zima i noszenie czapki sprzyja take wypadaniu włosów, zwłaszcza, jeśli wybierasz nakrycia głowy wykonane z syntetycznych materiałów, takich jak np. akryl czy poliester, które nie pozwalają skórze głowy oddychać.
Co możesz zrobić, by powstrzymać nadmierne wypadanie i wspomóc kondycję włosów?
Zacznijmy od podstaw, czyli diety. Za chwilę podpowiemy, jakie zabiegi o działaniu terapeutycznym można wykonać, jednak ważne, by twoje codzienne aktywności także sprzyjały zmianie. Po pierwsze, wykonaj okresowe podstawowe badania krwi. Jeśli wypadanie włosów ma tło zdrowotne, wyniki badań mogą to zasugerować. Jeśli możesz, zbadaj przy okazji poziom witamin i makroelementów we krwi (cynk, selen, żelazo, witamina B i D). Na tej podstawie możesz zastanowić się, jak zmienić nawyki żywieniowe lub rozpocząć odpowiednią suplementację w kierunku zniwelowania niedoborów. Nie rekomendujemy sięgnięcia po suplementy (zwłaszcza w końskich dawkach) bez tej wiedzy, ponieważ nadmiar jest tak samo niebezpieczny, jak niedobory. Jeśli jesteś w wieku menopauzalnym lub masz zdiagnozowane choroby mogące obniżać jakość włosów, porozmawiaj z lekarzem, jak temu zaradzić. W przypadku chorób tarczycy i innych wpływających na gospodarkę hormonalną, leczenie farmakologiczne powinno zostać jak najszybciej wdrożone. Zawsze bowiem należy w pierwszej kolejności zająć się przyczyną takiego stanu rzeczy!
Nie każdy dobrze się czuje z oznakami siwizny, jeśli jednak farbujesz włosy, warto upewnić się, czy w salonie fryzjerskim używa się farb i produktów, które nie są agresywne dla włosów. Świat fryzjerski poszedł bardzo do przodu i naprawdę można znaleźć miejsca, w których dba się o klienta długofalowo. Jeśli widzisz, że włosy są w złej kondycji, lepiej także zrezygnuj z kolorystycznych eksperymentów. Przejrzyj swoje domowe kosmetyki do włosów i zastanów się, czy ich skład naprawdę sprzyja Ci w walce o lepszą kondycję włosów, czy tylko zapewnia lepszy wygląd po użyciu. Jeśli masz łupież, lepiej zrezygnuj z reklamowanych w telewizji drogeryjnych szamponów, które są mocno agresywne i mogą tylko maskować objawy, a w ich miejsce wybierz preparaty apteczne, trychologiczne lub leki.
Terapie na wypadające włosy
W Studiu Estetyki dysponujemy kilkoma typami zabiegów o wysokiej skuteczności. Jednym z zabiegów najbardziej popularnych i przynoszących doskonałe efekty u wielu pacjentów jest mezoterapia igłowa. W szczególności rekomendujemy peptydową terapię przeciw wypadaniu włosów. Jest to zabieg dla kobiet i mężczyzn. Zabieg pobudza krążenie skóry głowy oraz rewitalizację mieszków włosowych. Tym samym hamuje wypadanie włosów oraz przyspiesza ich odrastanie. Wypadanie włosów zostaje zahamowane już po pierwszym zabiegu. Składniki aktywne preparatu utrzymują się w skórze i działają jeszcze przez ok. 2 tygodnie. Ten zabieg wymaga powtórzenia – serii trzech zabiegów realizowanych co trzy tygodnie. Pacjentki, które zdecydowały się na tę terapię zgłaszają, że efekty spełniły ich oczekiwania, a na głowie dość szybko pojawiła się duża ilość niesfornych „baby hair”.
Kolejnym zabiegiem jest mezoterapia mikroigłowa, która wykorzystuje te same preparaty, co mezoterapia igłowa, jednak podaje je płycej. Tu również wymagana jest seria zabiegów, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. Do wyboru pozostaje także karboksyterapia medyczna, czyli terapia wykorzystująca dwutlenek węgla. Efekt to wyhamowanie łysienia oraz wzmocnienie i regeneracja cebulek skutkująca zagęszczeniem włosów.
O szczegóły terapii możesz dopytać nasze kosmetolożki podczas konsultacji. Na wizycie zdiagnozujemy Twój problem i dobierzemy odpowiednią terapię.